سئو چیست؟ سئو (SEO) مخفف Search Engine Optimization یعنی بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو مثل گوگل است. در کل به مجموعه عملیاتی که توسط متخصص سئو به صورت مستقیم و یا غیر مستقیم برای بالا بردن رتبه سایت در نتایج گوگل انجام می شود، خدمات سئو و بهینه سازی سایت می گویند.

چرا سئو سایت مهم است؟

اکثر صاحبان کسب و کار موفقیت خودشان را در فروش بیشتر می بینند، سئو سایت علاوه بر اینکه می تواند بازدید قابل توجهی را به سمت وب سایت شما هدایت کند، بازدیدی را به سمت شما هدایت می کند که بیشترین نرخ تبدیل بازدیدکننده به مشتری را دارد. در دنیای امروز، رفتار خریداران تغییر کرده است و قبل از خرید کالا در اینترنت به دنبال آن جستجو می کنند و به همین دلیل هدایت چنین افرادی به سمت سایت شما می تواند باعث افزایش فروش وب سایت شود و سئو مهمترین روش برای افزایش ترافیک هدفمند سایت و افزایش فروش است. البته این نکته را هم در نظر داشته باشید که در سئو اهداف مختلفی وجود دارد به عنوان مثال سایت های خبری به دنبال افزایش بازدید و سایت های فروشگاهی و صنعتی به دنبال افزایش فروش هستند. که هر دو مورد با تحلیل مخاطب و برنامه ریزی برای آن با استفاده از سئو قابل دستیابی است.

seo services

خدمات سئو چیست؟

خدمات سئو مجموعه فعالیت هایی است برای بهبود جایگاه شما در نتایج جستجو انجام میشود. به طور کلی میتوان خدمات سئو را به 5 دسته اصلی تقسیم نمود.

سئو تکنیکال

بازاریابی محتوا

لینک سازی

لوکال سئو

آنالیز و مشاوره

فعالیت های بهینه سازی یک پروژه سئو با بهینه سازی ساختار کدنویسی و رعایت استانداردهای سئو در سایت آغاز میشود، پس از آن رفتار مخاطب زیر نظر گرفته می شود و استراتژی محتوایی و تولید محتوای ارزشمند آغاز شده و فرآیند ایندکس و کسب جایگاه در نتایج شروع میشود، باید گوگل بتواند به راحتی صفحات سایت ما را پیدا کند و آنها را Index کند. با گذشت چند ماه از فعالیت یک سایت، میتوان با به کارگیری تکنیک های لینک سازی جایگاه آن را در نتایج جستجو بهبود بخشید. پس از کسب جایگاه در نتایج گوگل و حضور در صفحه اول فرآیند حفظ جایگاه و بهبود آن تا حد ممکن آغاز میشود. در این مرحله به صورت مداوم در حال آنالیز کلمات هدف و شناسایی فرصت های جدید هستیم و تلاش میکنیم تا محتوای خود را متناسب با جستجوی کاربران بهینه کنیم اصطلاحا سئوی محتوا را انجام میدهیم.

علاوه بر مسیر بالا معمولا برای تجارت هایی که نقطه فیزیکی مشخصی دارند خدمات سئو محلی نیز تعریف میشود. به عنوان مثال برای یک رستوران که در محله سعادت آباد تهران واقع شده است بسیار ارزشمند خواهد بود که اطلاعات آن هنگام جستجوی عباراتی مانند “رستوران در سعادت آباد” یا “بهترین رستوران تهران” نمایش داده شود. در ادامه مواردی از خدمات سئو که به هریک از بخش های معرفی شده مرتبط هستند را بررسی خواهیم کرد.

خدمات سئو

تکنیکال

 • بهینه سازی سرعت سایت
 • بهینه سازی کد ها و تگ های HTML
 • سلامت کلی سایت: مدیریت Robots.txt ،Sitemaps ،Redirects و…
 • پیاده سازی نشانه گذاری استاندارد
 • طراحی و کدنویسی AMP
 • بهینه سازی یا پیاده سازی نسخه موبایل سایت

بازاریابی محتوا

 • شناسایی و آنالیز کلمات کلیدی ارزشمند
 • تدوین ساختار محتوایی سایت و صفحات هدف
 • برنامه زمانی و استانداردهای تهیه محتوا
 • تهیه محتوای مستمر متناسب با استانداردهای سئو
 • مدیریت عنوان و توضیحات مناسب برای سئو
 • تدوین استراتژی لینک سازی داخلی سایت

لینک سازی

 • بررسی وضعیت فعلی سایت و آنالیز رقبا
 • تدوین برنامه و استراتژی لینک سازی دستی و فعالیت در شبکه های اجتماعی
 • تدوین برنامه خرید رپورتاژ آگهی براساس بودجه و نیاز
 • تدوین برنامه خرید بک لینک براساس بودجه و نیاز
 • حذف لینک های مخرب و رهایی از جریمه گوگل

لوکال سئو

 • ثبت موقعیت در نقشه گوکل
 • مدیریت نظرات، امتیازات و پرسش های کاربران
 • هدف گذاری عبارات محلی در صفحات سایت

آنالیز و مشاوره

مشاوره سئو برای پروژه های بزرگ

بسیاری از شرکت های معتبر و سایت های قدیمی اینترنتی، خود دارای تیم های تخصصی در زمینه تولید محتوا، برنامه نویسی و سئو هستند. در این شرایط پیاده سازی هر یک از این خدمات توسط متخصص سئو غیرممکن بنظر میرسد و نیازمند همکاری و تعامل زیاد میان دو مجموعه است. در چنین پروژه هایی متخصص سئو نقش مشاور داشته و فعالیت هایی که باید برای بهبود وضعیت سئو سایت انجام شوند را به صورت کاربردی و عملی برای تیم های مرتبط در هر بخش ارسال میکند.

بنابراین هر وب سایت اینترنتی نیاز دارد که در زمینه هایی مانند سئو، افزایش نرخ تبدیل، جذب مخاطب و انواع روش های بازاریابی اینترنتی از افراد با تجربه و خبره مشاوره بگیرد و خود را تقویت نماید. با توجه به اینکه الگوریتم های گوگل در حال تغییر است و هر روز روش های جدید و تکنیکهای جدید در این زمینه عرضه می شود، همکاری موثر و دراز مدت با کارشناسان این زمینه برای هر کسب و کار اینترنتی جز الزامات محسوب می شود. قطعا انجام تغییرات تکنیکال و محتوایی در وب سایت های اینترنتی می تواند نتایج بسیار مناسبی برای مدیران وب سایت ها داشته باشد.

انواع خدمات سئو از نظر رعایت استانداردهای موتورهای جستجو

به طور کلی فعالیت هایی که در زمینه سئو انجام می شود به دو شاخه سئو سفید و سئو سیاه تقسیم می شوند: سئو سفید، فعالیتهایی است که گوگل از آنها حمایت می کند و به مدیران سایت ها توصیه می کند بر اساس آنها عمل کنند، به عنوان مثال افزایش سرعت سایت و بهینه سازی شاخص های Core web vitals، تولید محتوای مناسب و… و سئو سیاه به عملیاتی گفته می شود که گوگل با آن مبارزه می کند و افرادی از آن استفاده می کنند که به دنبال بهبود رتبه سایت خود در گوگل با استفاده از روشهای نامناسب و فریب آمیز هستند.

انواع خدمات سئو

سئو کلاه سفید (White Hat SEO)

فعالیتهایی است که گوگل از آنها حمایت می کند و به مدیران سایت ها توصیه می کند بر اساس آنها عمل کنند، به عنوان مثال افزایش سرعت سایت، تولید محتوای مناسب و…

سئو کلاه خاکستری (Gray Hat SEO)

در اغلب موارد اصول سئو سفید رعایت می شود ولی معمولا در لبه تیغ حرکت کرده و به میزان کمی از فعالیت های سئو سیاه هم استفاده می شود، به عنوان مثال تهیه و انتشار رپورتاژ آگهی، تکنیک طراحی مجدد سایت، ایجاد بک لینک در وب سایت های دانشگاهی و دولتی، تکنیک هایی برای کاهش رتبه الکسا و…

سئو کلاه سیاه (Black Hat SEO)

سئوکار کلاه سیاه به هیچ قاعده و قانونی پایبند نیست و نتیجه آنی را جایگزین سخت کوشی و دوام رتبه های بالا در صفحه نتایج موتورهای جستجو می کند و بر صندلی قمار می نشیند و معمولا همه داشته های خود در دنیای وب را می بازد. استفاده از این روش باعث کسب نتایج خیره کننده ای در کوتاه مدت شده ولی پس از مدتی، گوگل یا سایر موتورهای جستجو، دستش را خوانده و مشت سئو کار کلاه سیاه را باز می کنند و او را محکوم به خروج از نتایج جستجو می نمایند، به عنوان مثال زیاده روی در استفاده از کلمات کلیدی، خرید یا ایجاد بک لینک به تعداد زیاد به صورت کاملا غیرطبیعی و در مدت زمانی کوتاه، ریدایرکت کاربران به صفحه ای متفاوت از صفحه ای که موتور جستجو ایندکس نموده است!، مزرعه لینک یا ایجاد سایت هایی صرفا جهت لینک سازی و …

کلیه خدمات ارائه شده توسط من از نوع سئو سفید هستند و ما هرگز از روش های سیاه استفاده نمیکنیم، سئو سیاه ممکن است در کوتاه مدت تاثیر داشته باشد اما در دراز مدت باعث از بین رفتن وضعیت سایت شما در گوگل خواهد شد.

چه خدماتی برای سایت من مناسب است؟

همانطور که بیان شد خدمات سئو بسیار متنوع است اگر تخمین درستی از خدمات مورد نیاز سایت نداشته باشیم، مجبور میشویم برای موفقیت پروژه فعالیت هایی انجام دهیم که برآورد هزینه برای آن صورت نگرفته است. این کار حاشیه سود شما را کاهش میدهد. تشخیص آن که چه خدماتی برای سئو سایت شما مناسب است برعهده متخصص سئو خواهد بود. البته به طور کلی این خدمات برای همه سایت های اینترنتی قابل تعریف هستند ولی در بسیاری موارد ممکن است بخش هایی از آنها قبلا توسط خود شما انجام شده باشد. در نتیجه انجام مجدد توسط متخصص و تعیین هزینه برای آن منطقی نیست.

ملاک های موفقیت در سئو

برای دست یابی به نتیجه و تحلیل عملکرد متخصص سئو بهتر است قبل از شروع پروژه ملاک های خود را برای سنجش موفقیت مشخص کنیم. روش های مختلفی برای سنجش موفقیت شما در سئو وجود دارد که برخی از آنها درست و برخی کاملا اشتباه هستند. مهمترین ملاک های ما برای موفقیت در سئو یک سایت فاکتورهایی مانند موارد زیر خواهد بود:

 • افزایش سرعت لود صفحات سایت
 • افزایش تعداد بازدیدکنندگان سایت از طریق موتورهای جستجو
 • افزایش زمان حضور کاربر در سایت و ارتباط بیشتر کاربران با آن از طریق ارسال دیدگاه یا اشتراک گذاری
 • افزایش نرخ CTR براساس اطلاعات درج شده در گوگل وبمستر
 • افزایش فروش سایت یا شرکت شما و …

در مقابل معیارهایی هستند که بعضا به عنوان ملاک موفقیت سئو ارایه میشوند ولی استناد به آنها کار اشتباهی بوده و نمیتواند تضمینی برای افزایش فروش باشد. برخی رایج ترین معیارهای اشتباه برای موفقیت در سئو عبارتند از:

 • بهبود رتبه الکسای سایت
 • کسب جایگاه در یک یا چند عبارت کلیدی خاص
 • تعداد محتوای تولید شده در هفته یا ماه
 • تعداد صفحات ایندکس شده سایت و …

ملاک های موفقیت در سئو

تعرفه هزینه سئو

برای برآورد هزینه سئو ابتدا وب سایت مورد نظر بر اساس گستردگی عبارات کلیدی، بازار رقابت زمینه فعالیت مورد نظر در فضای اینترنت و هدفی که مشتری دارد بررسی می شود و هزینه اعلام میشود.

عوامل تاثیرگذار بر قیمت پروژه سئو:

 • میزان سختی پروژه و رقابت در این زمینه
 • حجم پروژه و تعداد نفر ساعت مورد نیاز برای انجام کار
 • هدف و ارزش پروژه برای کارفرما

برآورد زمان سئو

هیچ شرکت و سئوکاری نمی تواند ضمانت کند که رتبه یک کلمه کلیدی را به جایگاه موردنظر برساند. زیرا اولا بهینه سازی وب سایت کاری است که مشمول زمان می شود و دوم اینکه، تنها گوگل است که مشخص می کند که سایتی در چه زمانی در چه جایگاهی قرار گیرد. طبق راهنمای شرکت گوگل، هیچ شخص یا شرکتی نمی تواند رتبه خاص یا زمان خاصی را برای کلمه کلیدی مشخص به شما تضمین نماید و شرایط رتبه بندی گوگل در اختیار افراد و شرکت های فعال در حوزه سئو نیست. با این حال طبق تجربه در برخی زمینه های کاری و تحلیل های اولیه می توان تخمین زد که حدودا چه زمانی برای دریافت نتیجه مطلوب لازم است.

پشتیبانی سئو

در واقع سئو یک کار دراز مدت است و هرگز تمام نخواهد شد زیرا در طول زمان الگوریتم های گوگل تغییر می کنند و رقبای شما نیز در حال تغییر هستند و اگر شما در جای خود باقی بمانید و دیگران به حرکت خود ادامه دهند در واقع به عقب حرکت خواهید کرد. بنابراین انجام خدمات سئو توسط من در قالب یک قرارداد پشتیبانی انجام خواهد شد و شما گزارشات ماهیانه سایت خدمات انجام شده و نتایج بدست آمده را دریافت خواهید کرد.

فرایند پذیرش و اجرای یک پروژه

 1. تماس اولیه مشتری و دریافت اطلاعات پروژه
 2. آنالیز اولیه، تهیه پروپوزال و تعیین قیمت
 3. تایید مشتری و عقد قرارداد
 4. آنالیز دقیق و تدوین استراتژی سئو
 5. ارائه گزارشات آماری و بررسی موفقیت