ابزار google disavow

راهنمای استفاده از ابزار Disavow گوگل

یکی از دلایل افت بازدید سایت طبق نمودار زیر ممکن است به خاطر استفاده بک لینک‌های غیر طبیعی برای یک یا چند تا از صفحات سایت باشد که باعث می‌شود گوگل آن صفحه را از نتایج گوگل حذف کند.

بنابراین زمانی که با افت شدید بازدید مواجه می‌شویم یکی از دلایل می‌تواند بک لینک‌های بی‌کیفیت باشد و باید بک لینک‌های سایت را چک کنیم و موارد مشکل دار را حذف کنیم.

تاثیر لینک های اسپم

بررسی و دانلود بک لینک‌های سایت از سرچ کنسول

برای بررسی لینک‌ها ابتدا باید به سرچ کنسول برویم و در قسمت links سایت‌هایی را که به ما لینک داده اند را شناسایی کنیم:

بررسی بک لینک های سایت

با کلیک روی گزینه more لیست کامل سایت‌هایی که به ما لینک داده‌اند مشخص می‌شود.

جدیدترین لینک‌ها بالای لیست قرار دارند و با دوبار کلیک روی هر سایت می‌توانیم ببنیم از کدام بخش از سایت‌های فوق (فوتر، سایدبار و…) به ما لینک داده شده و اینکه آیا سایت مورد نظر با سایت ما مرتبط هست یا خیر. همچنین می‌توانیم از قسمت بالای سمت راست خروجی بگیریم و بک لینک‌ها با دقت را بررسی کنیم.

اکسپورت بک لینک های سایت از سرچ کنسول

روش‌های شناسایی بک لینک‌های مخرب و اسپم سایت

چطور بفهمیم سایت مورد نظر غیرطبیعی است؟ یکی از روش‌ها این است که طبق تصویر زیر اگر تعداد لینک‌ها در بخش linking pages زیاد باشد و از بخش فوتر یا سایدبار لینک داده باشد و سایت مورد نظر با سایت ما مرتبط نباشد، این از نظر گوگل مفید نیست و باید disavow شود.

linking pages

نمی توان یک قاعده کلی برای تعیین لینک‌های مفید یا مضر تعیین کرد. گاهی ممکن است لینکی مطابق استانداردهای گوگل نباشد اما تاثیر مثبت خود را گذاشته باشد به همین خاطر سعی می‌شود با مثال چند مورد از لینک های مضر نشان داده شود.

بک لینک از سایت‌ها با اتوریتی پایین: معمولا سایت‌های فروش لینک که تنها برای قرار دادن لینک به وجود آمده‌اند و سایت‌هایی که مطالب آن توسط ربات قرار داده شده اتوریتی پایین دارند. البته نباید به این موضوع به صورت تک بعدی نگاه کرد. گاهی سایت‌های کوچک حاوی مطالب مفید و مرتبط و سایت‌های تازه تاسیس نیز اتوریتی پایین دارند اما لینک آنها مفید است.

بک لینک‌های کامنتی: گاهی کامنت‌گذاری در سایت‌های مختلف تنها با هدف بدست آوردن لینک انجام می‌شود. معمولا تعداد این لینک‌ها بالاست و نه تنها تاثیر مثبت بلکه تاثیر منفی می‌گذارند و گوگل این موارد را به راحتی شناسایی می‌کند.

بک لینک های کامنتی

سایت‌هایی که مطالب آن با ربات پر می‌شود. نمونه این سایت‌ها در زیر آورده شده است:

سایت های اسپم مانی ربات

لینک‌های خریداری شده: معمولا این لینک‌ها فالو هستند و در سایت‌هایی قرار داده شده‌اند که تعداد زیادی لینک خروجی دارند یا در ساید بار آن سایت قرار می‌گیرند.

لینک از سایت خارجی: به عنوان مثال سایت فارسی است اما لینک با متن فارسی در یک سایت ژاپنی قرار داده شده است.

الگوریتم پنگوئن

همچنین بک لینک‌های زیر اگر توسط پنگوئن شناسایی شوند باعث کاهش رتبه سایت ما می‌شود و باید توسط ابزار Disavow از وب مستر تولز حذف شوند.

1- تکرار زیاد کلمات کلیدی در صفحه به صورت لینک (keyword stuffing):

استفاده از کلمه کلیدی در یک مقاله (چگالی کلمه کلیدی) باید استاندارد باشد و 1.5% کل مقاله را شامل شود یعنی اگر مقاله 1000 کلمه‌ای داریم باید 10 تا 15 بار کلمه کلیدی تکرار شود، حال اگر در یک صفحه به جای 15 بار 200 بار کلمه کلیدی تکرار شود و از تمام آن کلمات به سایت رقیب لینک شود این منبع لینک از نظر گوگل اسپم حساب می‌شود و باعث کاهش رتبه سایت می‌شود.

مثال عملی:

از این روش غیر طبیعی رقبا برای تخریب سایت‌ها استفاده می‌کنند و از ربات‌هایی مثلmoney roboot در بلاگ‌های مختلف لینک سازی می‌کنند که باید به کمک ابزار Disavow گوگل بلاگ‌هایی که سایت مانی ربات استفاده می‌کند را شناسایی کنید و حذف کنید.

2- بهینه سازی بیش از حد سایت (Over Optimizition)

یعنی نوشتن برای گوگل به جای کاربر مثلا استفاده از لینک سازی زیاد برای فقط یک صفحه از سایت

3- ایجاد الگوهای لینک سازی غیر طبیعی (Link Schemes)

مثل ساخت pbn‌هایی که به صورت غیر طبیعی ایجاد شوند.

ابزار disavow چیست؟

ابزار disavow یک ابزار پیشرفته در سرچ کنسول برای بی اثر کردن تاثیر لینک‌ها است. در استفاده از این ابزار باید بسیار دقت شود چون قرار دادن لینک‌های مفید در لیست لینک‌ها موجب بی اثر شدن آنها و افت رتبه سایت می‌شود.

آموزش استفاده از ابزار disavow گوگل

برای دسترسی به این ابزار کلمه disavow tools در گوگل جستجو شود.

بر روی اولین نتیجه که آدرس آن لینک زیر است کلیک کنید:

https://www.google.com/webmasters/tools/disavow-links-main

سایتی که می‌خواهید برای آن فایل disavow قرار دهید را انتخاب کنید.

بر روی disavow links کلیک کنید.

disavow links

بر روی disavow links کلیک کنید.

دیسوو کردن لینک های مخرب

با کلیک گوگل از شما یک فایل txt می‌خواهد شما می‌توانید به دو صورت لینک‌ها را وارد فایل txt کنید.

در روش اول می‌توانید url را با http با https وارد کنید. مثلا:

sports-manto.rozblog.com

sports-manto.rozblog.com/xyz.html

این آدرس می‌تواند صفحه اول یا یک صفحه داخلی سایت باشد. توجه شود در دو حالت بالا تنها صفحه اصلی و یک صفحه داخلی دیسوو می‌شود و لینک‌هایی که در صفحات دیگر این سایت قرار دارند دیسوو نمی‌شوند. برای دیسوو کردن کل یک سایت آدرس سایت به صورت زیر وارد شود.

Domain:sports-manto.rozblog.com

یعنی آدرس صفحه اصلی به همراه کلمه domain آورده شود.

# Two pages to disavow
http://spam.example.com/stuff/comments.html
http://spam.example.com/stuff/paid-links.html

# One domain to disavow
domain: example.com

بعد از آماده کردن فایلtxt در قسمت زیر این فایل را انتخاب و آپلود کنید. زمان تاثیر گذاری این ابزار به طور دقیق مشخص نیست و ممکن است از چند روز تا چند ماه طول بکشد.

انتخاب فایل متنی disavow

برای آپدیت این فایل نیز می‌توانید فایلی که قبلا آپلود کرده‌اید را دانلود کنید سایت‌های جدید را به آن اضافه کنید و دوباره همان فایل را آپلود کنید.

شناسایی لینک های مخرب

بعد از این مرحله، لینک‌های مخرب و اسپم که توسط رقبا و یا به اشتباه به سایت ما لینک شده‌اند، در نظر گرفته نمی‌شوند. حتما به هنگام وارد نمودن لینک‌ها دقت کافی داشته باشید که مبادا لینک‌های سالم حذف شوند. حذف چنین لینک‌هایی ممکن است که جایگاه شما را کاهش دهد که این امر موجب کاهش ترافیک سایت و کاهش فروش می‌شود.

نکات مهم در مورد استفاده از ابزارDisavow

  1. پس اگر قصد دارید تعدادی لینک جدید را Disavow کنید، باید فایل قبلی را از وب مستر تولز دانلود کنید، لینک‌های جدید را اضافه کنید و مجددا آپلود کنید.
  2. لینک‌هایی که Disavow شده باشند، از سرچ کنسول حذف نمی‌شوند. همچنان می‌توانید آن‌ها را ببینید اما تاثیرشان از بین می‌رود.
  3. Disavow اشتباه (حذف بک لینک‌های سالم مثل رپورتاژهای صحیح و… ) به طور جدی به سئو خارجی سایت آسیب وارد می‌کند یک Disavow درست ممکن است باعث کسب رتبه اول گوگل برای شما شود و بالعکس.
  4. با آپلود فایل disavow سریعا رشد رتبه صورت نمی‌گیرد و طبق نمودار زیر ممکن است چند هفته طول بکشد تا دوباره گوگل رتبه ها را برگرداند.
  5. برای حذف سایت‌های وبلاگ هیچگاه کل دامنه بلاگ را حذف نکنید و فقط زیر دامنه بلاگ را حذف کنید، به طور مثل حذف blog.ir کار اشتباهی هست و اگر کاربری از آدرس meysam.blog.ir از بخش سایدبار به ما لینک داده فقط باید همین زیر دامنه را disavow کنیم.

پنالتی بخاطر لینک های اسپم

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *